«
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler
  3. Atatürk’ü Etkileyen Şehirler

Atatürk’ü Etkileyen Şehirler

Atatürk’ü Etkileyen Şehirler

Atatürk’ü etkileyen şehirler başlığı altında sizlerle paylaştığımız bu yazıda Atatürk’ün hayatında anlam ifade eden ve onu etkileyen şehirlerden bahsedeceğim.

Atatürk'ü etkileyen şehirler

Selanik

Selanik Osmanlı Devleti’nin batılı yüzü olarak bilinen bir şehirdi. Osmanlı aydınları özellikle Selanik şehrinde örgütlenerek meşrutiyet rejiminin ilan edilmesinde etkili oldular. Selanik oldukça işlek bir ticaret kenti ve İstanbul ile demiryolu bağlantısı olan bir şehirdi. Aynı zamanda bu şehir, Avrupa’da meydana gelen yeniliklerin ve olayların çok kolay bir şekilde takip edildiği bir şehirdir. Son olarak da Selanik milliyetçilik hareketlerinin etkili olduğu yerlerden birisiydi.

Manastır

Mustafa Kemal’in askeri idadi okuduğu bu şehirde birçok ülkenin konsoloslukları vardı. Bu durum aynı zamanda kültürel zenginliğe fayda sağladığı gibi milliyetçi düşüncelerin de yayılmasına sebep olmaktaydı. Manastır, Osmanlı’nın batıya açılan önemli kentlerinden birisiydi.  Çok kültürlü yapısıyla ön plana çıkan bu şehir aynı zamanda 3. Ordu’nun da merkeziydi. Selanik ve Manastır şehirleri Abdülhamit’e karşı meşrutiyet taraftarlarının yoğun bir şekilde yaşadıkları yerlerdendi.

İstanbul

Mustafa Kemal’in harp okulu ve harp akademisi okuduğu bir şehirdir İstanbul. Mustafa Kemal, İstanbul’un hem batılı hem de batılı yüzünü gözlemleme fırsatını buldu.

Şam

Osmanlı Devleti’nin geri kalmışlığını yansıtan Şam, Mustafa Kemal’in ilk görev yeri olarak ön plana çıkmaktadır. Mustafa Kemal burada 1906 senesinde Vatan ve Hürriyet Cemiyetini kurdu. Mustafa Kemal Şam’da iken Osmanlı’nın Arap kabilelerinin isyanlarını kontrol altına almakta güçlük çektiğini gördü. Yaşanan bu durum Mustafa Kemal’de Osmanlıcılık fikrinin geçerliliğini kaybettiği düşüncesinin oluşmasına sebep oldu.

Sofya

Mustafa Kemal, Balkan Savaşlarından sonra 27 Ekim 1913 tarihinde Sofya Ataşemiliterliği’ne getirildi. Çok yakın arkadaşı Ali Fethi Okyar’da bir vakit sonra Sofya’ya elçi olarak atandı. Mustafa Kemal, bu şehirde bulunduğu süre zarfında Avrupa devletlerinin temsilcileri ile sık sık bir araya gelerek Avrupalı devletlerin hem siyasi anlayışları hem de Osmanlı Devleti hakkındaki düşünceleri öğrenme fırsatı elde etti. Mustafa Kemal bu şehirde birçok defa opera ile tanıştı. Bulgaristan’daki genel durumu tespit etmek amacıyla çeşitli geziler yaptı. Gittiği yerlerdeki Türklere moral vermeye gayret etti.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *