«
 1. Anasayfa
 2. Rehberlik
 3. Başarılı Olmak İçin Kurtulmanız Gereken 10 Şey!

Başarılı Olmak İçin Kurtulmanız Gereken 10 Şey!

Başarılı Olmak İçin Kurtulmanız Gereken 10 Şey

İnsan, doğası gereği yaptığı her işte başarılı olmak ister. Lakin herkes giriştiği her işte başarılı olamıyor. Başarıda olduğu gibi başarısızlıkta da etkili olan birçok faktör vardır. Bu yazımda başarılı olmak için kurtulmanız gereken 10 şeyden bahsedeceğim.

başarılı olmak için kurtulmanız gereken 10 şey

 1. Bahane Üretmek : İnsanın doğasından kaynaklanan bir durum mudur yoksa her başarısızlıkta insanın başvurduğu en basit ve en kolay yol olduğundan mıdır pek bilinmiyor ama başarısızlıkta başvurulan ilk şey her zaman bahane üretmek olmuştur. Oysa başarılı insanlar bahane üretmezler ve mazeretlerin ardına saklanmazlar.
 2. Kendine Güvenmemek : Başarısızlığın en büyük destekçilerinden biri de hiç şüphesiz kendimize olan güven eksikliğidir. Bu durum toplumun büyük bir kesiminde görülen oldukça büyük bir sorundur. Başarılı insanlar yaptığı her işe kendine güvenerek başladıkları için başarısız olma olasılığını minimuma düşürmüş oluyor. Dolayısıyla insan hayatının her alanında kendine güvenmeli ki başarılı olabilsin. Kısacası kendine güvenen herkes dünyayı yönetebilir.
 3. Başarısızlık Korkusu : Korku ve endişe aslında insanda olmalı ama bu duygular insana hükmettiği zaman başarısızlığa adeta davetiye çıkarmış oluyoruz gibi oluyor. Dolayısıyla korkularımızla başa çıkmalı ve bunun başarılarımıza engel olmasına izin vermemeliyiz.
 4. Erteleme: Bu konuyla ilgili bugünün işini yarına bırakma gibi oldukça güzel anlamlı atasözlerimiz mevcuttur ama her şeye rağmen erteleme hastalığımız her geçen gün daha da artıyor. Oysa işlerimizi ertelemeden yapma alışkanlığını kazanırsak başarılı olmak için oldukça güzel bir adım atmış oluruz.
 5. Olumsuz Düşünceler : İnsanın aklından bir türlü çıkmak nedir bilmeyen o olumsuz düşünceler adeta insanın ayağına takılan prangalar gibidir.
 6. Olumsuz Konuşmalar : Olumsuz düşünceler olduğu gibi çevremiz tarafından yapılan olumsuz konuşmalar ne yazık ki başarıya engel teşkil edebiliyor. Dolayısıyla böyle durumlarda başkaları tarafından yapılan olumsuz konuşmaların kulak arkası yapılması bazen başarı için iyi olabiliyor.
 7. Eleştirmekten Korkma : Toplum olarak eleştirmeyi sevmiyoruz hatta bazen eleştirileri hakaret olarak bile algıladığımız durumlar olabiliyor. Oysa eleştirme kültürü yüksek olan toplumlarda başarı oranı oldukça yüksektir çünkü insanlar bazı şeyler eleştiriler sonucunda düzeltme fırsatı bulabiliyor ve onu daha da geliştirerek çok daha başarılı olabiliyorlar.
 8. Negatif İnsanlar : Başarılı olmak için kurtulması gereken en temel unsurlardan biri de bitmek bilmeyen bu negatif insanlardır. Ben yapamadım ama başkası da yapmasın diye bazı insanlar özellikle negatif rolüne giriyorlar adeta ve kesinlikle böyle insanları hayatınızda barındırmayın.
 9. Vazgeçmek : Azimli sıçan duvarı deler misali olmalı insan. Yani girdiğiniz işlerde öyle hemen pes etmeyin.
 10. Sonucu Çabuk Beklemek : Çok sabırsız olduğumuzdan dolayı yaptığımız hemen hemen her türlü işte sonucu çabuk bekliyoruz. Oysa sabır boyun eğmek değildir, sabır mücadele etmektir. Sabır, başarısızlığın düşmanıdır derler büyüklerimiz. Dolayısıyla sabırlı olmayı kendimize ilke edinmeliyiz.

Başarılı olmak için kurtulmanız gereken 10 şey başlığı paylaştığımız yazının sonuna geldik. Bu yazının başarılı olmak isteyen öğrenci olan veya olmayan kardeşlerime faydalı olmasını diliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *