«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. Borcun Vadesini Padişahın Ölümüne Bağlayan Vezir

Borcun Vadesini Padişahın Ölümüne Bağlayan Vezir

Borcun vadesini Padişahın Ölümüne Bağlayan Vezir Hikayesi

Tarihi hikayeleri paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. İbretlik tarihi hikayeler bölümümüzün bugünkü konuğu borcun vadesini padişahın ölümüne bağlayan vezir isimli bir Osmanlı hikayesi olacaktır. Osmanlı hikayeleri oldukça güzel ve gerçekten de ibretlik hikayelerdir.

borcun vadesini padişahın ölümüne bağlayan vezir

Osmanlı vezirlerinden biri, ihtiyacı olanlara devlet hazinesinden borç para veriyordu. Borç alanlar, ‘’Biz bunu ne zaman geri ödeyeceğiz?’’ diye sorduklarında, ‘’padişahımız ölünce geri ödersiniz’’ diye cevap veriyordu vezir. Bu durumu gözleriyle gören bir adam padişaha giderek:

-Padişahım, sizin veziriniz devlet hazinesinden muhtaçlara borç para veriyor. Vadesini de sizin ölümüne bağlıyor. Demek ki vezirinizin niyeti kötü, sizin bir an önce ölmenizi istiyor. Siz ölünce de paraları zimmetine geçirecek diye veziri şikayet etti.

Bu gelişme üzerine padişah, vezirini huzuruna çağırdı ve hakkında söylenenlerin doğruluk derecesini ve amacının ne olduğunu sordu. Vezir bilgili ve tecrübeli bir vezirdi. Anlayacağınız kesinlikle sıradan bir vezir değildi. Bilge vezir, padişahı yatıştıran ve yüreğini ferahtan şu açıklamayı yaptı.

-Efendim, söylenen doğrudur. Ben hazineden ihtiyacı olanlara borç para veriyorum. Vadesini de sizin ölümünüze bağlıyorum lakin bunu sizin ölmenizi değil çok daha fazla yaşamanızı istediğim için yapıyorum. Sizde bilirsiniz ki her borçluya borcunun vadesi kısa gelir. Haliyle vade dolmasın diye çırpınır ve bunun için dua eder. Bu demektir ki borçlarını siz ölünce verecek olanlar kişiler, borçlarının vadesi dolmasın diye sizin ölmemeniz için bol bol dua edeceklerdir. Yüce rabbimiz Allah katında en makul dualardan biri de hiç şüphesiz borç altındaki kullarının duasıdır. Benim de amacım ömrünüzün uzunluğu, sağlığınız ve afiyetinizdir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *