«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. Bulgar Pehlivanı

Bulgar Pehlivanı

Bulgar Pehlivanı Hikayesi

Tarihi hikayeler kategorimizin bugünkü konuğu Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşanmış olan Bulgar Pehlivanı isimli hikaye olacak.

bulgar pehlivanı

Kanuni Sultan Süleyman spora oldukça meraklıdır. Birgün saltanat kayığı ile dergahın iskelesine doğru yanaşır ve Yahya Efendi’yi de alıp Yeniköy Çayırı’na götürür. Yeniköy Çayırı’nda güreşler vardır. Lakin hesapta olmayan bir şeyler vardır. Nereden geldiği belli olmayan Bulgar asıllı bir pehlivan bizimkileri darmaduman eder. Adam adeta insan azmanıdır, bacakları kök salar çınar gibidir. En koca yiğitler bile bu adamın karşısında çaresiz kalırlar. Bırakın yenmeyi yerinden bile kıpırdatamazlar bu adamı. Bulgar pehlivanı her yıktığı Türkün ardından keyiften kahkahalar, haçını öperek adeta meydan okurdu. Bu durum karşında yerli Rumlar oldukça sevinçliydi. Lakin Kanuni bu durum karşısında hem çok üzülüyor hem de kahroluyordu. Durumu gören Yahya Efendi çok üzülüyor. Sonunda dayanamayıp meydana çıktı ve akıllara durgunluk veren bir pazarlık yapar.

-Yenilen, yenenin dinini kabul edecek tamam mı? Der.

Bulgar pehlivanı bu teklifi hemen kabul eder ve mücadele başlar. Lakin bu yaşlı ihtiyar karşısında ne eli ayağı tutar ne de adalelerinde güç derman kalır. Yahya Efendi Bulgar pehlivanının sırtını yere vurur mu bilinmez lakin nefsini ve kibrini yerden yere vurur. Adamın gözünü ve gönlünü açar. Bulgar pehlivanı diz çöker ve iman eder.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *