«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. Dürüstlüğün Karşılığı

Dürüstlüğün Karşılığı

Dürüstlüğün Karşılığı Hikayesi

Dürüstlüğün karşılığı adlı bu hikayemiz bir Kore halk hikayesi olarak bilinmektedir. Oldukça ders alınması gereken bir hikaye olduğundan dolayı paylaşma gereği duydum.

Çok eski zamanlarda ülkelerden birinde çok yaşlı ve bilgi bir kral varmış. Bu bilge kralın hiç çocuğu yokmuş. Yaşı ilerledikçe kendi yerine kimi bırakabileceğini düşünmeye başlamış ve çareler aramaya koyulmuş. İyiliksever, dürüst ve doğrulardan hiç sapmayan birinin kendisinden sonra ülkesine kral olmasını istiyormuş. Bunun için şöyle bir yöntem izlemiş.

dürüstlüğün karşılığı

Adamlarına ülkedeki bütün erkek çocuklarına birer tohum dağıtmasını istemiş. Benden sonra bu ülkeyi yönetecek kralın da bu tohumlardan çıkacak olan çiçekler arasında hangisi en güzel olursa, kendisinden sonra o güzel çiçeği yetiştirenin ülkenin kralı olacağını ilan etmiş.

Tohum dağıtılan çocuklardan biri de İr adındaki bir çocukmuş. İr adındaki çocuk kralın verdiği tohumu saksıya ekmiş lakin uzun bir zaman beklemesine rağmen saksıda çiçek açmamış. Annesi, belki yanlış bir saksıya ektiği için çiçeğin açılmadığını söylemiş ve tohumu yeni bir saksıya ekmiş ama gel gör ki bu da bir işe yaramamış ve çiçek açmamış.

En sonunda kralın söylediği büyük gün gelmiş. Ülkenin tohum dağıtılan bütün çocukları birbirinden güzel çiçeklerle kraliyet sarayının önünde sıraya geçmişler. İçlerinde elinde çiçek olmayan tek çocuk ise İr adındaki çocukmuş.

Kral sırayla çocukları dolaşıp çiçeklere bakmış. Kimini bir iki güzel sözle övmüş lakin yoluna devam etmiş. İr’in yanına geldiğinde ise onun boş saksısına bakıp:

‘’Evladım’’ demiş. ‘’Senin saksıda hiç çiçek yok ki!’’ demiş. Sevgili İr ağlamaklı bir sesle: ‘’ Evet kralım’’ diye yanıt vermiş. ‘’Ne yazık ki benim tohumum büyümedi’’ demiş.

Çocuğun bu cevabı üzerine bilge kral küçük İr’i kucaklamış ve bundan böyle kendisini evlat edineceğini, kendisinden sonra da ülkenin kralı olacağını herkese duyurmuş. Meydanda bulunan halk bu işe hiçbir anlam verememiş. Bu kadar güzel çiçek dururken nasıl olur da saksında çiçek olmayan bir çocuk veliaht ilan edilir diye birbirlerine sormadan duramamışlar.

Halkın merakını bilge kral şu açıklamayla gidermiş.

‘’Benim çocuklara dağıttığım çiçek tohumlarının hepsi daha önce sıcak sudan geçirilmiş tohumlardı. Yani bu tohumların hiçbirinden çiçek çıkma ihtimali yoktu. Lakin sadece bu çocuk gerçeği bana olduğu gibi dosdoğru anlattı. Bu yüzden benden sonra ülkenin kralı o olacak’’ demiş.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *