«
  1. Anasayfa
  2. Tanıtım
  3. Fransa Vize İşlemleri

Fransa Vize İşlemleri

Fransa Turistik, Ticari, ziyaret vizesi ya da diğer vize türlerine başvuru yaparak ülkeyi ziyaret etmeyi planlayan Bordo pasaporta sahip Türkiye vatandaşları, Fransa Vize prosedürlerini yapmak durumundadır. Siyah, Yeşil ve Gri pasaport olmak üzere diğer pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler adına Fransa vizesi almaktan muaftır.

fransa vize işlemleri

Fransa Vizesi

Fransa Başkonsolosluğu veya Fransa Büyükelçiliği vize başvurusunu şahsi olarak kabul etmemektedir. Fransa konsolosluğu ya da büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ile seyahat acenteleri aracılığıyla vize süreçleri yürütülmektedir. Ancak seyahat süresi 90 günden fazla olan ziyaretlerde, Fransa konsolosluğuna direkt olarak başvuru yapılmaktadır.

Prosedürleri yerine getirdikten sonra fransa vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Fransa vizesi Schengen bölgesi dahilinde olduğu için Schengen vatandaşlarının vize almasına gerek duyulmaz. Fransa Schengen vizesi almış vatandaşlar ilk seyahatlerine Fransa’dan başlamak şartı ile diğer Schengen ülkelerine de ziyaret edebilmektedir.

Fransa Vize İşlemleri

Umuma mahsus yani bordo pasaport sahipleri Fransa ülkesini ziyaret etmeyi düşünüyor ise Fransa vizesi almalarının zorunlu olduğunu bilmesi gerekir. Fransa vizesi alabilmek adına bazı koşullar bulunmaktadır ve bunları yerine getirmek gerekir. İlk olarak hangi amaçla ülkeye gidilecek ise o vize türüne başvurmak büyük önem taşır.

Vize türüne göre evrak listesinin farklılık gösterdiği görülmektedir. Bu nedenle fransa vizesi ret almamak adına vize amacı ile doldurulan formdaki bilgiler birbiri ile örtüşmelidir. Aksi takdirde ret alması söz konusu olmaktadır.

Fransa Vizesi Randevu İşlemleri

Fransa vizesi adına randevu yalnızca seyahat acenteleri ile vize merkezleri aracılığıyla alınabilmektedir. Fransa Büyükelçiliği belirli durumlar haricinde şahsen randevu almamaktadır. Randevu saatinde orada olmayan vatandaşların randevusu iptal edilir.

Fransa Büyükelçiliği’nden alınan randevu sırasında parmak izi alınır. Bu nedenle başvuru sahibinin şahsen orada olması zorunludur. Verilen parmak izi Schengen ülkelerinin bir ortak sistemi olan VIS, 5 sene boyunca bilgileri saklanmaktadır. Vize başvurusunda hazırlanan fransa vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması önemlidir.

Bu form İngilizce ve Fransızca olarak doldurularak ve içerisindeki bilgilerin teslim etmek için hazırlanılan belgeler ile örtüşmesi gerekir. Fransa vize başvuru sürecinde bu form, teslim edilen belgeler arasındaki en önemli olan belgedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *