«
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler
  3. Hazırcevap Olmanın 10 Etkili Yolu

Hazırcevap Olmanın 10 Etkili Yolu

Hazırcevap Olmanın 10 Etkili Yolu

Bu yazımda birçoğumuzun yaşadığı bir sorunu nasıl aşabileceğinize dair bilgiler paylaşmak istiyorum.

Hazırcevap olmak hemen hemen hepimizin istediği ama üzerinde fazla duramadığımız bir konudur. Kimileri ani bir durum karşısında ne söyleyeceğini bilemez bir şeyler geveleyip durumu kurtarmaya çalışır, başaramaz ve kendinden nefret eder. Kimileri ise haksız bile olsa su yüzüne çıkmayı bir şekilde başarır.

hazırcevap olmanın 10 etkili yolu

Dünya nimetlerine hiç ehemmiyet vermeyen, yaşayış ve felsefesi ile ünlü filozof Diyojen bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir.

Mağrur zengin hor gördüğü filozofa ben bir serserinin önünden kenara çekilmem der. Bu sözün üzerine Diyojen kenara çekilerek gayet sakin bir şekilde ben çekilirim der.

Keşke ben de biraz hazırcevap olsam söyleyeceklerim sonradan değil de o anda aklıma gelse diyorsanız merak etmeyin hazırcevaplılık geliştirebileceğiniz bir beceridir. Yeter ki isteyin. Tabi ki hazırcevap olmak her lafa bir cevap vermek anlamına gelmiyor. Burada ölçü yerinde, zamanında ve kararında konuşmaktır. Hazırcevap olmak doğuştan gelen bir yetenek değil, belirli pratikler ve düşünme biçiminizi değiştirerek kazanabileceğiniz özelliklerden biridir.

Peki nasıl hazırcevap olunur?

1. Günlük rutinden çıkın

Öncelikle beynimizi eğitip günlük rutinin dışına çıkmamız gerekiyor. Günlük rutin işlerde beynimizi çalıştırmaya pek ihtiyaç duymayız.

2. Hayal kurun

Uzmanlar beynimizi daha fazla çalıştırmak için hayal kurmayı öneriyor. Hayal kurarak beyni çalıştırmaya sevk edebilirsiniz.

3. Heceden kelime bulma oyunu oynayın

Bir kelime söyleyin ve o kelimenin son hecesiyle yeni kelimeler üretin. Hem eğlenceli hem de hızlı düşünmenizi sağlayan etkili bir egzersiz.

4.Tabu oynayın

Bu tür eğlenceli oyunlar hızlı düşünmemizi sağladığı kadar, arkadaş ve aile ortamında harika vakitler geçirmemize de olanak sağlar.

5. Sessiz sinema oynayın

6. Konular arasında geçiş yapın

7. Bol bol deyim ve atasözü öğrenin

8. Genel kültürünüzü geliştirin ve kelime hazinenizi genişletin

9. Karakterleri gözünüzde canlandırın

10. Konuşmaktan çekinmeyn

Girdiğini ortamlarda siz de sohbete katılın. Fikirlerinizi söylemekten kaçınmayın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *