«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. Hükümdar ile Kölesi

Hükümdar ile Kölesi

Hükümdar ile Kölesi Hikayesi

İbretlik tarihi hikayeler köşemizin bugünkü konuğu hükümdar ile kölesi isimli oldukça etkileyici bir hikaye olacaktır.

Bir hükümdar yanına Habeşli kölesini de alarak beraber deniz yolculuğuna çıkarlar. Denizde yolculuk oldukça güzel devam etmekte iken Habeşli köle feryat figan etmeye başlar. Meğerse köle ilk defa gemiye binip kıyıdan uzaklaşmıştır. Her ne kadar denizden korktuğunu ve inmek istediğini söylese de bu isteği yerine getirilmemiştir. Köle feryat figan etmeye kaldığı yerden devam ediyor hatta feryatlarını o kadar arttırır ki gemide bulunanlar bu durumdan şikayetçi olmuşlar. Bu durumdan canı sıkılan hükümdar artık iyice bunalır. Bunu gören büyük vezir hükümdara yaklaşarak:

hükümdar ile kölesi

-Hükümdarım gemide huzur kalmadı izin verin bunu halledeyim der.

Hükümdar vezirine Habeşli kölesine zarar gelmemesi şartı ile izin verir. İşe koyulan vezir korumalardan birine işaret verdiği gibi koruma köleyi denize atar. İlk defa denize giren Habeşli köle denizde suya bata çıka çırpınmaya başlar. Habeşli köle iyice yorulunca kafası suyun içine batık çıkmaya başlar. Vezir tekrar korumaya işaret eder koruma da ona bir ip uzatıp gemiye çıkar. Bitap düşmüş köle geminin bir köşesine çekilir ve hiç ses çıkarmaz.

Hükümdar vezirine sorar:

-Vezir bunun kerameti nedir?

‘’Efendim, köle eskiden geminin güvenilir ve sağlam olduğunu bilmiyordu. Denize düşünce geminin aslında daha güvenli olduğunu anladı.’’

-Sultanım, ölümü gören yaşama razı olur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *