«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. İki Arslan Karşı Karşıya

İki Arslan Karşı Karşıya

İki Arslan Karşı Karşıya Hikayesi

Kolay tarih sitesi olarak tarihi hikayeler paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. İbretlik tarihi hikayeler bölümümüzün bugünkü konuğu iki arslan karşı karşıya isimli hikaye olacaktır.

iki arslan karşı karşıya

Bağdat’ın ünlü ve eski valilerinden biri olan Ali Paşa oldukça av meraklısı biri idi. Günlerden bir gün beraberindekilerle ava çıkmıştı. Ava çıkanlar çölde bir aslanın saldırısına uğradı. Ali Paşa’nın yanındakiler çil yavrusu gibi her biri bir tarafa kaçtı. Arslan, Ali Paşa’nın bindiği atı paramparça ettikten sonra çekilip gitti. Per perişan bir durumda hiç yara almadan Bağdat’a dönen Ali Paşa, kendisini bir başına bırakanlardan acı bir intikam almaya karar vermişti.

Ali Paşa’nın arslan saldırısından yara almadan kurtulması, beraber ava çıkanları sevindirmekten ziyade korkutmuştu. Her şeye rağmen hiç istemedikleri halde geçmiş olsun demeye geldiler. Heyet içerisinde bulunanlardan biri, paşanın ağız açmasına fırsat vermeden eteğine sarıldı ve:

Kusurumuzun çok büyük olduğunu biliriz lakin sen bizi mazur gör. İki arslan cenk meydanında cenk ederken, bizim gibi kelplerin orada ne işi olabilirdi?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *