«
  1. Anasayfa
  2. Rehberlik
  3. Kitap Okumak İçin 10 Neden

Kitap Okumak İçin 10 Neden

Kitap Okumak İçin 10 Neden

Kolay tarih sitesi olarak kitap okumak için 10 neden başlıklı bu yazımda insanları kitap okumaya sevk eden oldukça güzel 10 farklı nedene değineceğim.

Kelime dağarcığınız gelişir

Kitap okumanın en güzel taraflarından biri kitap okudukça günlük yaşamda kullandığımız kelime sayılarının artması ve buna paralel olarak sahip olduğumuz bilgilerin de artması olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanlar giyimi ile karşılanır sözleri ile uğurlanır gibi oldukça güzel bir söz vardır.

Olaylara bakış açınız farklılaşır

Olaylara bakış açılarımızın farklılaşması bana göre sahip olduğumuz bilgi birikimi ve kullandığımız farklı kelimelerle ölçülür.

Yazarın iç dünyasıyla sohbet edersiniz

Bazı kitaplar vardır siz okudukça sizi sürükler ve sürekli sizi kendine doğru çeker. Adeta o kitabı okurken kitap karakterleri veya yazarın iç dünyasıyla derin bir sohbet ediyormuş gibi olurusunuz.

Paragraf sorularında zorlanmazsınız

Ülkemizde eğer okuyorsanız hayatınız boyunca birçok sınava girersiniz ve girdiğiniz bu sınavda Türkçe dersinden karşınıza paragraf soruları çıkacaktır. Paragraf sorularını genel olarak en iyi çözenler, en hızlı çözenler ve anlayarak çözenler kesinlikle kitap okuyanlardır diyebiliriz.

kitap okumak için 10 neden

Depresyon ve yalnızlığı azaltır

Bunu ben söylerim hemen hemen bu konularla alakalı bilgi sahibi olan herkes kitap okumanın adeta bir terapi olduğunu söyler.

Bilgi birikimimiz artar

Kitap okumanın en büyük faydalarından biri hiç şüphesiz kitap okudukça sahip olduğumuz bilgilerin artması olduğunu söyleyebilirim.

Farklı kültürleri öğrenirsiniz

Kitap okumak da müzik dinlemek gibidir. Siz kitap okudukça aslında o kitap konusunun geçtiği yerin kültürü ile ilgili de bir şeyler öğreniyorsunuz.

Hafızayı güçlendirir

Hafızayı canlı tutmanın en güzel yollarından biri kitap okumaktan geçer. Siz kitap okudukça hafızanız beslenir ve hep güçlü kalır.

Öz disiplinimizi güçlendirir

Kendi kendimizi örgütlemenin, eylemlerimizi bir plana uygun olarak yürütebilmemizi  güçlendiren unsurlardan biri de kesinlikle kitaplardır. Çünkü kitap okumanın öz disiplinimizi güçlendirdiğini konu uzmanları hep söyler.

Hayal gücünüzü genişletir

İnsanlar hayalleri kadar yaşar derler ya kitap okumak kesinlikle hayal gücünüzü olduğundan çok daha geniş olmasına katkıda bulunabilir.

Kitap okumak için 10 neden başlığı ile sizlerle paylaştığımız yazımız burada son buluyor. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Kamran

    Çok güzel Bilgi verdiğiniz için teşekkürler