«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. Kolayı Var Hikayesi

Kolayı Var Hikayesi

Kolayı Var

Kolay Tarih sitesi olarak tarihi hikayeler paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Kolayı var isimli bu hikaye de oldukça güzel bir hikaye olduğu için sizlerle paylaşma gereği duyduk.

Osmanlı şairlerinin belki de en esprililerinden biri olan Haşmet’in kendine göre aptal işlere imza atanların adını kaydettiği gizli bir defteri varmış. Bu defterde her kim ahmakça ve akılsızca bir iş yaparsa Haşmet bu isimleri kaydedermiş.

kolayı var hikayesi

Haşmetin gizli defterinden haberdar olan padişah 3. Mustafa, bir yolunu bulup bu defteri ele geçirmiş. Meraklı bir şekilde bu defteri karıştıran padişah defterde kendi adını görünce küplere binmiş ve adamlarına emir vererek Haşmet’in huzuruna getirilmesini emretmiş. Adamlar şairi karşısına çıkarınca da hiç vakit kaybetmeden paylamaya başlamış:

-Bu ne küstahlık! Nasıl olurda benim ismimi böyle aptal listesine kaydedebiliyorsun?

-Padişahım sakin olun, müsaade edin açıklayım. Siz geçenlerde baş seyise çok yüklü miktarda paralar vererek cins bir Arap atı almaya yolladınız.  O kadar çok parayla Arabistan’a gönderilen biri artık geri döner mi? Bu meseleden dolayı sizin isminiz de defterimde bulunuyor.

-Peki, ya gönderdiğim baş seyis geri dönerse?

-Kolayı var padişahım, sizin isminizi siler onunkini yazarız…

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *