«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. Korkusuz Şehzade

Korkusuz Şehzade

Korkusuz Şehzade – Yavuz Sultan Selim

Tarihi hikayeler kategorimizin bugünkü konuğu korkusuz şehzade adlı hikaye olacaktır. Korkusuz şehzade adlı bu hikaye Osmanlı padişahı ve aynı zamanda Osmanlı’nın ilk halifesi olan Yavuz Sultan Selim ile ilgilidir.

Yavuz Sultan Selim henüz küçük yaş denilebilecek bir yaş olan beş-altı yaşlarında bir çocuktu. Amasya’daki sarayın bahçesinde eline aldığı ok ile talim yapıyordu. Eline aldığı yay boyunu çok aşıyordu lakin o bu yaşta her attığını vuruyordu.

korkusuz şehzade

Yavuz’un babası Sultan II. Beyazıt bir ağacın arkasında oğlunu seyrediyordu. Yavuz attığı son okunu da hedefe saplayınca dayanamayıp saklandığı yerden çıkıp sevincinden oğluna sarıldı. ‘’ Allah gücüne güç versin oğlum lakin niye yalnızsın?’’ der. Küçük selim hayretle ‘’Ben yalnız değilim ki sultan babam; Allah her yerdedir’’ der. Küçük çocuktan aldığı cevap sultanı şaşırttı lakin hiç belli etmedi.

Sarayın bahçesi kocaman ağaçlarla dolu ve süslüydü. Kısacası bir ormandan hiç farkı yoktu. ‘’Oğulcuğum,’’ dedi sultan babası, ‘’ Buralarda tek başına dolaşma. Düşmanlarımız çok. Allah korusun; birileri sana kötülük etmek isteyebilirler!’’ dedi. Küçük selim durakladı. Daha sonra, küçüklükten beri yanından hiç ayırmadığı küçücük kılıcını çekip: ‘’Sultan babam! Bu kılıcı süs diye mi belimize bağladık. Gerekirse kendimizi korumasını biliriz. Hem sultan babamın korkusundan dünyanın öbür tarafındaki düşmanın yüreği titrerken bu sarayın bahçesine girmeye kim cesaret edebilir?’’ dedi.

Yaşanan bu gelişme karşısında Sultan II. Beyazıt, şaşkınlıktan adeta donakalmıştı. Onda hiç kimsede bulunmayan bir şeyler vardı. Zamanından önce gelişmiş, aklı sanki boyunu aşmıştı. Küçük Selim’in elinden tutup saraya götürürken; ‘’En ufak bir şüphem yok. Bu çocuk ileride ne yapıp edip mutlaka padişah olacak. Şimdi bana düşen ona tahtın yolunu açmaktır.’’ Sultan böyle düşündü ya, gün gelip Şehzade Selim, istediğini almasını bildi ve Osmanlı Devleti’nin ilk halifesi Yavuz Sultan Selim oldu.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *