«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. Kuyumcu Ustasından Sopa Yiyen Şehzade

Kuyumcu Ustasından Sopa Yiyen Şehzade

Kuyumcudan Sopa Yiyen Şehzade Hikayesi

Tarihi hikayeler köşemizin bugünkü konuğu Kanuni Sultan Süleyman ile ilgili olan kuyumcu ustasından sopa yiyen şehzade isimli hikaye olacaktır.

Kanuni Sultan Süleyman, şehzadeliği döneminde kuyumculuğu iyice öğrenmesi için sultan babası tarafından İstanbul’un en ünlü kuyumcu ustası Kostantin’in yanına çırak olarak verilmişti. Süleyman, belli zamanlarda ustasının yanına giderek çıraklık yapardı.

kuyumcu ustasından sopa yiyen şehzade

Şehzade tecrübesiz olduğu ilk zamanlarda ustasını çok kızdırmış ve ustası yemin ederek şehzade Süleyman’a:

– ‘’Eğer sana verdiğim şu işleri çok iyi çıkarmazsan sana bin değnek vuracağım’’ demiş.

Şehzade Süleyman ustasının söylediklerini annesi Hafsa Sultan’a anlatmıştı. Annesi, Konstantin ustayı yanına çağırarak, oğlu olan şehzadeyi affetmesini rica edip kendisine ihsan ve ikramda bulunmuştu. Kuyumcu ustası aldığı altınları Şehzade Süleyman’a vererek:

– ‘’Bu altınları al ve güzelce eritip beş yüz tel çubuk haline getir!’’ dedi.

Şehzade Süleyman ustasının söylediklerini uygulayıp çubuk telleri ustasına verdi. Konstantin usta onu dövmek için yemin etmişti ve bir şekilde yeminini yerine getirmesi gerekiyordu. Kuyumcu ustası şehzadeyi falakaya yatırdı ve elindeki beş yüz altın çubuk ile ayaklarına iki defa vurdu. Bu suretle ettiği yeminini iki defa vurduğu beş yüz çubuk ile yerine getirmiş oldu.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *