«
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler
  3. Mustafa Kemal’i Etkileyen Türk Düşünür ve Yazarlar

Mustafa Kemal’i Etkileyen Türk Düşünür ve Yazarlar

Mustafa Kemal’i Etkileyen Türk Düşünür ve Yazarlar

Bu yazımda Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal’i etkileyen Türk düşünür ve yazarlar hakkında bilgi vereceğim. Atatürk’ü etkileyen Türk düşünür ve yazarlar olduğu gibi yabancı düşünür ve yazarlar da vardır ama onları ayrı bir başlık altında incelemeyeceğim.

atatürkü etkileyen türk düşünür ve yazarlar

Mehmet Emin Yurdakul (1869 – 1944)

Mehmet Emin Yurdakul Milli Edebiyat akımının önce isimleri arasında yer alır. Türkçülük akımı ve halkçılık görüşlerini savunmuştur ve aynı zamanda Türk ocağının kurucuları arasında yer alır. Bir ara bu derneğin başkanlığını da yapan değerli bir şairdir. Türk ocağının çıkarmış olduğu Türk Yurdu dergisinin de sorumluluğunu üstlendi. Türk Tarihi ve Türk Kültürü ile ilgili yazdığı eserler Mustafa Kemal Atatürk’te Çağdaş Türk Milliyetçiliğinin oluşumunu çok etkiledi.

Ziya Gökalp (1876 – 1924)

Ziya Gökalp, İttihat ve Terakki cemiyetinin aktif üyelerinden biridir. 1. Dünya Harbi’nden sonra Malta adasına sürgüne gönderilmiştir. Hakimiyeti Milliye, Yenigün ve Cumhuriyet gazetesine makaleler yazdı. Eserleri ve görüşleriyle Türkçülüğü ve Türk Milliyetçiliğini önemli derecede etkileyen Türk toplum bilimci, yazar, şair ve siyaset adamıdır. Ziya Gökalp Türkçülük düşüncesini sistemleştirmiştir. ‘’ Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak’’ ve Türkçülüğün Esasları isimli eserleri oldukça ünlüdür.

Namık Kemal (1840 – 1888)

Namık Kemal, Türk Milliyetçiliğinin öncü isimlerinden biri, Genç Osmanlı hareketinin değerli bir mensubu Türk yazar ve şairidir. En ünlü eserlerinden biri ‘’Vatan Yahut Silistre’’ isimli oyunudur. Kendisi büyük vatan şairi olarak bilinir. Mustafa Kemal Atatürk, Namık Kemal’i okuyarak vatan ve millet sevgisini kazanmıştır. Namık Kemal kaleme aldığı yazılardan dolayı Magosa’ya sürgüne gönderildi. Sakız adasında ise yaşama veda etti.

Tevfik Fikret

Atatürk, laiklik ve özgürlük konularında Tevfik Fikret’ten etkilenmiştir.

Ahmet Mithat

Atatürk’ü etkileyen Türk düşünür ve yazarları ele aldığım yazı burada bitmiş oluyor. Konu ile ilgili bilgi buldukça konuya eklenecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *