«
 1. Anasayfa
 2. KPSS
 3. Mustafa Kemal’in Eğitim Gördüğü Okullar

Mustafa Kemal’in Eğitim Gördüğü Okullar

Mustafa Kemal’in Öğrenim Gördüğü Okullar

Bu yazımızda ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öğrenim gördüğü okulları ele alacağız ve bu okullar hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz.

mustafa kemalin öğrenim gördüğü okullar

Mahalle Mektebi

Mahalle mektebi Mustafa’nın okula başladığı okuldur. Bu okul geleneksel eğitim yöntemlerini uygulayarak eğitim veren bir kurum ve Mustafa bu okula annesinin isteği ile kaydolmuştur.

Şemsi Efendi Mektebi

Şemsi Efendi Mektebi, Mustafa’nın ilk gittiği mahalle mektebinin aksine modern eğitim veren bir kurumdur. Mustafa bu okula babasının isteği ile gitmiştir ve bu okuldayken babasını kaybetmiştir.

Selanik Mülkiye Rüştiyesi

Selanik Mülkiye Rüştiyesi sivil ortaokuldur. Mustafa, Selanik Mülkiye Rüştiyesi’nde kısa bir süre öğrenim görmüştür. Askerliğe çok hevesli ve ilgi duyduğundan dolayı bu okuldan ayrılmıştır.

Selanik Askeri Rüştiyesi

Mustafa, annesinden izinsiz olarak Selanik Askeri Rüştiyesi sınavına girip sınavda başarılı olmuştur. Aynı zamanda bu okul onun askerliğe ilk adımını attığı okuldur. Mustafa bu okulda iken matematik öğretmeni kendisine ‘’Kemal’’ adını vermiştir.

Manastır Askeri İdadisi (Lisesi)

Mustafa Kemal’in lise hayatına başladığı okuldur. Mustafa Kemal bu okulda tarih, edebiyat ve hitabete oldukça ilgi duymuştur.

İstanbul Harp Okulu

Mustafa Kemal’in yakın arkadaşları ile birlikte ülke gündemi ile ilgili el yazısı ile dergi çıkarmaya başladıkları okuldur. Mustafa Kemal, bu okuldan 1902 senesinde teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

İstanbul Harp Akademisi

Mustafa Kemal bu okuldan ‘’Kurmay Yüzbaşı’’ rütbesiyle mezun olmuş, akabinde ilk yeri olan Şam’a atanması gerçekleşmiştir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Sinan

  Hafızlığı bu okulların hangisinde öğrendi.

  • admin

   Bu konuda farklı görüşler olmakla birlikte hafız olmadığı görüşünü savunanlar daha ağır basmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün hafız olduğunu söyleyenlerin temel bir dayanağı ne yazık ki yoktur.