«
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler
  3. Nutuk’ta Adı En Çok Geçen Yahya Kaptan Kimdir?

Nutuk’ta Adı En Çok Geçen Yahya Kaptan Kimdir?

Nutuk’ta Adı En Çok Geçen Yahya Kaptan Kimdir?

Nutuk’ta adı en çok geçen kişi olan Yahya Kaptan kimdir, adı neden bu kadar çok geçiyor diye hiç merak ettiniz mi? Bu yazımda Nutuk’ta adı en çok geçen Yahya Kaptan hakkında kısa ama güzel bilgiler vereceğim.

Nutuk'ta adı en çok geçen yahya kaptan

Milli mücadelenin başladığı ilk zamanlarda halk düşmana karşı düzensiz birlikler şeklinde mücadele ediyordu. Bu birlikler belli bir yere kadar başarılı olup düşmanı durdursa da düşmanları ülkemizden atacak kadar düzenli, tertipli ve teçhizatlı değillerdi. Bu durum Sivas Kongresi’nde alınan tüm birliklerin tek çatı altında birleştirilmesi kararı ile son buldu ve dağınık haldeki birlikler tek çatı altında birleştirilmeye çalışıldı.

Yahya Kaptan, yararlı cemiyetlerden biri olan karakol cemiyeti üyesi, gizli teşkilatlanma konusunda ün yapmış yiğit bir vatanseverdi. Sivas Kongresi’nde alınan karara uyarak emrindeki askerleri de alarak Kuva-yi Milliye saflarına geçti. Bu durum Mustafa Kemal’in oldukça hoşuna gitti ve Yahya Kaptan’ı onurlandırıp onu halka tanıtmıştır.

Bu durumdan hiç memnun olmayan ittihatçılar ise karalama kampanyalarına başladılar ve bir süre sonra Yahya Kaptan ittihatçılar tarafından ele geçirilerek 8 Ocak 1920 tarihinde şehit edildi.

Mustafa Kemal bu olaydan haberdar olunca çok sinirlendi ve bu olayın peşini Cumhuriyet ilan edildikten sonra dahi bırakmamış ve bu hainliği gerçekleştirenlerin bulunmasını istemiştir.

Cumhuriyetin kurulduktan sonra insanlar Atatürk’e olan sevgisini temsil eden heykeller yapıyorlardı. Bu dönemde Yahya Kaptan’ın şehit edildiği bölgenin belediye başkanı da ‘’ yöneticisi olduğu yere bir heykel yaptıracağını ve Atatürk’ün o bölgeyi ziyaret edeceğini’’ duyurdu. Bunun üzerine Mustafa Kemal Atatürk, yapmış olduğu açıklamada bölgede yaşayan insanlara bir sitem olarak ‘’Siz daha Yahya Kaptan’a bile sahip çıkamadınız. Şimdi gelmiş benim heykelimi yapmaktan bahsediyorsunuz.  Siz öncelikle Yahya Kaptan’ın heykelini yapın’’ diyerek sitemini ifade etmiştir.

Atatürk kaleme almış olduğu eseri Nutuk’ta 12-20 sayfa ayırmıştır. Dolayısıyla Nutuk’ta en çok yer sahibi olan kişi Yahya Kaptan Olmuştur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *