«
  1. Anasayfa
  2. Rehberlik
  3. Okulda İlk Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?

Okulda İlk Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?

Her çocuk için eğitim hayatına başlamak çok zordur. Farklı bir ortamda zaman geçirmek, yeni insanlara tanışmak, ailelerinden uzaklaşmak onlar için bazı problemler doğurabilir.

Aynı zamanda ebeveynler için de aynı durum söz konusudur. Çocuklarını yalnız bırakmak, başarılı olup olmayacakları konusunda endişelenmek, onlardan uzak kalmak sıkıntılı bir durum oluşturur.

okulda ilk sınav kaygısı

Okula ilk başladığımız zamanlarda bizler de aynı tedirginlikleri yaşamıştık. Tanımadığımız insanlarla aynı sıraları paylaşmak, ailemizden çok onlarla zaman geçirmek, her şeyimizi o güne kadar tanımadığımız insanlara anlatmak başta hepimizi korkutmuştur.

Zamanla okul ortamına alışan çocuklar için yeni bir korku oluşur. Bu da ilk sınav korkusudur. Okulda ilk sınav kaygısını yenmek de çocuklar için oldukça zordur.

Başarısız olacaklarını düşünmek onları daha çok heyecanlandırıp, daha çok korkmalarına neden olur. Bu durumlarda en önemli şey ebeveynlerin bu konu hakkındaki tutumlarıdır.

Aileler çocuklarının üzerine ne kadar giderse, çocukların üzerindeki baskı o kadar artacaktır. Önemli olan ebeveynlerin çocuklarıyla rahatlatıcı, onarı sakinleştirici, korkularıyla yüzleştirmek için onların yanında olduklarını belirten konuşmalar yapmaktır. Bazı çocuklarda durum farklı şekillerde belirtiler göstermektedir.

Örneğin fazla yemek yeme ya da yemek yiyememe, kilo alıp verme, fazla uyku ya da uykusuzluk problemi, konuşmama, kendisini odasına kapatma gibi durumlarda, eğer siz çocuklarınızla konuşarak bu sorunların üstesinden gelemiyorsanız profesyonel yardım almanız gereklidir.

Her şeyde önemlisi çocuklarını başarılı da olsa başarısız da olsa onları motive edip yanlarında olmak siz ebeveynlerin görevidir. Hiç kimse çocuğunuza sizden daha yakın olamaz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *