«
  1. Anasayfa
  2. Tarihi Hikayeler
  3. Parayı Buldum

Parayı Buldum

Parayı Buldum Hikayesi

İbretlik tarihi hikayeleri paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Parayı buldum isimli bu hikaye aslında ibretlik bir adalet hikayesidir.

Olay, Almanya ile Hollanda sınırında bulunan bir kasabada geçmektedir. Bir tüccar o zamanda kullanılan gümüş parası olan 800 lonca dolu keseyi pazarda kaybeder. Oradan geçmekte olan bir marangoz bu gümüş para dolu keseyi bulur ama sahibi olmayan kişiler de hak iddia etmesinler diye kimseye söylemez. Sonuçta bu parayı kaybeden kişi nihayetinde bunu duyurur diyerek paraları bir köşeye saklar.

Parayı bulan marangoz kilisede rahip ile sohbet ederken bir tüccarın Frankfurt’a giderken yolda düşürdüğü 800 loncadan bahseder. Üstelik bu parayı getirene 100 lonca ödül verileceğinden de bahseder. Bu sohbetten sonra marangoz parayı getirip rahibe teslim eder.

parayı buldum

Rahip tüccarı bulup davet eder ve paraları teslim eder. Adam paraları sayıp tam 800 lonca olduğunu teyit eder. Aç gözlü tüccar, 100 lonca çok al şu beş loncayı git der marangoza. Marangoz ise bir yere gitmez ve tüccardan sözünü tutmasını ister. Kendini uyanık sanan aç gözlü tüccar bu para çok eksik ben 900 lonca kaybettim der ve sen hakkını aldın diyerek üste çıkmaya çalışır. Orada bulunan rahip marangozun dürüstlüğünden emin olduğu için para kesesini de alarak mahkemeye gider.

Kilise rahibi gümüş para dolu keseyi mahkemeye verip olanları olduğu gibi anlatır. Mahkeme hakimi, aç gözlü tüccarı yanına çağırıp kutsal kitaba el basıp 900 lonca kaybettiğine dair yemin etmesini söyler. Tüccar hiç tereddüt etmeden ayağa kalkıp kutsal kitap üstüne yemin ederek 900 lonca gümüş kaybettiğini söyler. Aynı yemin işlemini marangoz için de yaptıktan sonra kararını açıklamış.

Hakim, çözümün aslında çok basit olduğunu, tüccarın 900 lonca kaybetmiş olduğunu, demek ki bu 800 lonca gümüşün ona ait olmadığını ifade etmiş. Bulunan paranın da uzun zamandır marangoz tarafından muhafaza etmesine rağmen kimsenin aramadığını yani bu parayı marangozun dilediği gibi harcayabileceğini, bunda yasal en ufak bir engel olmadığına dair karar vermiş.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *