«
  1. Anasayfa
  2. Rehberlik
  3. Programsız Ders Çalışırsan Ne Mi Olur?

Programsız Ders Çalışırsan Ne Mi Olur?

Programsız Ders Çalışırsan Ne Mi Olur?

Ders çalışmak deyince herkes programlı ders çalış der ama ders çalışmaya gelince sanki söylenen bu sözler uçup gidiyor ve birçok öğrenci programsız ders çalışmaya başlıyor. Gelin programsız ders çalışırsan ne mi olur sorusuna kısa ama öz olacak biçimde maddeler halinde cevap arayalım.

programsız ders çalışırsan ne mi olur

Hiçbir zaman çalışma düzenin olmaz: Nasıl başlarsan öyle bitirirsin derler ya programsız ders çalışmak da öyledir. Düzensiz ve programsız ders çalışmaya başladığında bu büyük ihtimal ile böyle devam edecektir. Dolayısıyla bu durumu tersine çevirip düzenli ve programlı çalışmalıyız.

Çalışma isteğin olsa da azmin olmaz: Bazen ders çalışmak isteriz ama o azmi bir türlü bulamıyoruz. Programsız ders çalışırsan o dersi çalışacak azmi ne yazık ki kendinde bulamazsın.

Birgün çok çalışıp diğer gün çalışmak zor gelir ve çalıştığın zamanlardan da verim alamazsın: Programsız çalışmanın getirdiği zorluklar dolayısıyla bir gün çok çalışıp diğer diğer gün çalışmadığın zamanlar olacaktır. Hal böyle olunca bu çalışmalardan istediğin verimi bir türlü alamazsın.

Çok ara verdiğinde çalışmış olduğun konuları unutabilirsin: Plansız ve programsız çalışırsan çok ara verdiğin zamanlar da olacaktır. Dolayısıyla çok ara verdiğinde daha önce çalıştığın konuları haliyle unutmuş olacaksın veya unutma ihtimalin de o derece yüksek olacaktır.

Başarıya ulaşamaz, hayallerini gerçekleştiremezsin: Genel olarak başarıya ulaşanlar ve hayallerinin peşinde koşup onu gerçekleştiren kişiler planlı ve programlı çalışan kişiler olmuştur. Haliyle siz eğer düzensiz ve programsız çalışmaya devam edersiniz istediğiniz gibi başarıya ulaşamaz ve hayallerinizi gerçekleştiremezsiniz. Dolayısıyla hedefiniz her zaman düzenli ve programlı çalışma olmalıdır.

Konuyla alakalı olduğu için paylaşma gereğini duyduğum ders çalışma isteğini arttıracak 5 madde isimli yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *