«
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler
  3. Sıfırdan Tarih Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Sıfırdan Tarih Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Sıfırdan Tarih Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Kolay Tarih sitesi olarak sıfırdan tarih öğrenmek isteyenlere tavsiyelerde bulunuyoruz. Tarih dersi bazıları için her ne kadar sıkıcı ve zor bir ders olarak görünse de dersi severseniz, dersin öğretmenini severseniz ve en önemlisi de planlı bir çalışma yaparsanız çok kolay bir şekilde tarihi öğrenebilirsiniz.

Tarih ile ilgili temel düzeyde dahi olsa bilginiz yoksa doğal olarak bu sizi korkutabilir lakin kendinizi tarihe kaptırdığınız an aslında tarih dersinin korkutucu ve sıkıcı olmadığını göreceksiniz.

sıfırdan tarih öğrenmek

Sınavlara hazırlanmaya başladığınız vakit özellikle de sözel bölüm için mutlaka tarih çalışmak gerekir. Tarih ile ilgili hiç bir şey bilmiyorsanız veya bildiniz bilgilerle sınavlarda bir şeyler yapamıyorsanız sıfırdan tarih öğrenmek ile ilgili gerekli adımları nasıl atmanız lazım ile ilgili bilgilere sahip olmanız gerekir.

Tarih bilmeyen bir öğrencinin aklına, tarih öğrenmeye nasıl başlamalı, tarih nasıl çalışır, tarihi bitirmek için ne kadar zamana gereksinim var, tarihte hangi konulara çalışmam gerekir? gibi sorular gelir. Bu soruların cevaplarını ancak sıfırdan tarih öğrenmeyi bilirsek verebiliriz.

Kolay Tarih Öğrenme Nasıl Olur?

Sevgili arkadaşlar sıfırdan tarihi öğrenmenin en kolay yolu ilk olarak tarihi dönemlere ayırın. Hangi dönemi öğrenmek istiyorsanız o dönem ile ilgili kaba hatlar oluşturun. Bu dönemlerle ilgili en önemli tarihleri bilin. Unutmaktan ve karıştırmaktan kesinlikle korkmayın zira siz çalıştıkça öğrendikleriniz kalıcı olmaya başlayacaktır. Öğrendiğiniz önemli bilgileri mutlaka not alın. Yeni bilgiler öğrendikçe bunları not alın ve belirli aralıklarla not aldıklarınızı tekrarlayın.

Sınavlara çalışma sürecinde en büyük kaynak sizsiniz. Yani kendi kaynağınızı kendinizin oluşturması gerekir. Not alırken konuyu bitirdiğinizde konu sonunda boşluk bırakın ki konu ile ilgili yeni bilgiler öğrendiğinizde o boş kısma ekleyebilesiniz. Siz yeni bilgiler ekledikçe zamanla ortaya sizin eseriniz olan dopdolu bir kaynak ortaya çıkacaktır. İşin bir de soru çözme kısmından bahsedeyim. Tarihte ders çalışırken her konu bitirişinde mutlaka konu ile ilgili soru çözmelisiniz. Bazen en güzel bilgileri soru çözerken öğreniyor insan.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *