«
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler
  3. Kuyucu Murat Paşa’ya Neden Kuyucu Denilirdi?

Kuyucu Murat Paşa’ya Neden Kuyucu Denilirdi?

Bu yazımızda Kuyucu Murad Paşaya neden kuyucu denilirdi sorusuna cevap arayacağız.

Anadolu’da çıkan isyanlara celali isyanları denir. I. Süleyman zamanında meydana gelen celali isyanları I. Ahmet zamanında oldukça güçlenmişti. Osmanlı ordusu isyancılara sürekli yeniliyordu ve isyancıların sayıları her geçen gün daha da artıyordu.

kuyucu murad paşaya neden kuyucu denilirdi

I. Ahmet genç yaşta tahta oturmuş bir padişahtı ve celali isyanı sorununu çözmek istiyordu. Celali isyanlarını bastırmak amacıyla aslen Hırvat olan devşirme Kuyucu Murad Paşa’yı görevlendirir.

Kuyucu Murad Paşa’ya neden kuyucu denildiği ile ilgili 2 söylenti söz konusudur. En yaygın olan söylentiye göre isyancıları öldürüp kuyulara attığı için kendisine kuyucu lakabının verildiği ile ilgilidir ki söylentilere göre Kuyucu Murad Paşa çok acımasızdır. İsyanları oldukça sert bir biçimde bastırıyordu ve af dileyen isyancıları dahi affetmediği söylenir.

Diğer söylentiye göre ise Kuyucu Murad Paşa Avrupa seferi sırasında kuyuya düştüğü için kendisine kuyucu denildiği ile ilgilidir.

Tarihi birçok kaynağa göre Kuyucu Murad Paşa, devletini çok seven ve hayırlı işlere imza atan bir paşa olduğu belirtilir. Bununla birlikte paşanın oldukça dindar olduğu ve çok oruç tuttuğu, Kur’an okumayı da baya sevdiği ifade edilmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *